Kako je bilo: ‘07, ‘06, ‘05, ‘04, ‘03
S vjetrom kroz tišinu je projekt koji se počeo provoditi krajem 2002. godine. Početno razdoblje projekta je kulminiralo jedriličarskim druženjem s gluhim i nagluhim osobama u uvali Čikat na Lošinju 2003. godine. To druženje, pod nazivom „Jedriličarsko druženje za gluhe i nagluhe – Jadranski dupin” izazvalo je opće oduševljenje svih sudionika te je odlukom udruga organizatora prešlo u redovitu godišnju manifestaciju kojom će se obilježavati i rezimirati djelovanje u sklopu projekta „S vjetrom kroz tišinu” u posljednjih godinu dana.Slijedeće 2004. godine, jedriličarsko druženje smo organizirali u mjestu Nerezine na otoku Lošinju te se tamo manifestacija održavala tijekom slijedećih 5 godina. Druženje je te godine okupilo oko 80 ak sudionika, od toga 30ak gluhih i nagluhih osoba koje su se počele upoznavati s pravilima jedrenja i života na moru. Od tada se godišnje okupljanje provodi upravo u Nerezinama.
Slijedeće, 2005. godine, manifestacija je dodatno narasla, a i posade gluhih i nagluhih osoba dobile su na sigurnosti i orijentaciji na plovilima tako da se ove godine veća pažnja posvetila strategiji i naprednijim mornarskim vještinama, kao i usavršavanju znakovnog jezika prilagođenog upotrebi na plovilu, kako bi se unaprijedila komunikacija između gluhih i skipera. Također, i broj sudionika se značajno povećao (cca. 120) čije su reakcije na ovo druženje bile odlične.
Istina, promjenjivo vrijeme koje je vladalo posljednjih tjedan dana na ovom području, držalo je u šaci uspjeh i kvalitetu jedriličarskog druženja, no na kraju krajeva, bilo je i prilično milostivo.
Krstaši nisu krenuli u četvrtak iz svojih baza u srednjoj dalmaciji, već su zbog jake bure posade bile primorane čekati da se more smiri te na kraju krenuli u petak u zoru. Nerezine su se od ranog jutra počele puniti radnom snagom, volonterima i prvim sudionicima koji su krenili u finalne pripreme za događaj tako da je do 14 sati popodne više manje sve bilo spremno za prihvat gostiju i sudionika te otvaranje manifestacije koje je nastupilo u 19 sati. Na manifestaciju je došla i delegacija iz Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, posjetili su nas i predstavnici naših sponzora Exportdrva d.d. te Elteh d.o.o. iz Rijeke, kao i predstavnici Sea Tow-a, poduzeća koje pruža novi oblik usluge na Jadranu.
Navečer je okupljene učesnike zabavljao Franci Blašković i Gorri Ussi Winetoo iz istre i Rijeke koji su žarili svojim osebujnim rock izričajem puna 2 sata. Zabava se nakon toga preselila na krstaše koji su bili vezani u lučici ispred Hotela Televrin koji je osigurao smještaj za naše VIP goste.
U subotu je održano glavno jedrenje u akvatoriju ispred Nerezina između Cresa i Lošinja. Jedrenje je nadgledao jedrenjak Taryn koji je služio u funkciji regatnog/VIP broda. Operativu u toku regate je odrađivao gumenjak Sea Tow-a koji za tu priliku doplovio iz Punta.
Cijeli događaj je zatvoren večerom u Hotelu Televrin gdje su podjeljene simbolične nagrade i pokloni učesnicima. Za ugođaj i zabavu pobrinuo se vokalno instrumentalni sastav PHC iz Rijeke koji je sve prisutne držao na nogama do iza ponoći.
Manifestacija koja se održala 2006. godine, okupila je 9 plovila na kojima se smjestilo 40ak članova posada gluhih i nagluhih osoba. Kao značajni sponzori događaja, pojavili su se i TZ Lošinj te poglavarstvo grada Malog Lošinja, Chevrolet, te različiti sponzori koji su priskočili s donacijama svojih proizvoda. U odličnom raspoloženju prošlo je i ovo druženje, a za zabavu su bili zaslužni glazbenici iz banda Mandrill te PHC koji je palio i žario i prethodne godine. Projekt su podržale i studentice riječke likovne akademije koje su napravile izložbu na temu “S vjetrom kroz tišinu”.
Prošle, 2007. godine, jedriličarsko druženje “S vjetrom kroz tišinu” privuklo je rekordan broj od 190 sudionika među kojima je bilo i 9 posada gluhih i nagluhih osoba iz cijele Hrvatske. Jedrenje je proteklo besprijekorno, a kako nas je vrijeme poslužilo, uspijeli smo obaviti i nekoliko treninga prije glavnog subotnog jedrenja. Događaj su svojim prisustvom opet oplemenile studentice riječke likovne akademije koje su tokom vikenda izrađivale izložbu u prostorima mjesne zajednice Nerezina. Dodjelu prigodnih poklona za sudionike jedriličarskog druženja svojim su prisustvom uveličali lošinjski gradonačelnik i predsjednica TZ Lošinja.
Svake godine imamo sve jaču ponudu i medijsku prisutnost što bi izgledalo otprilike ovako:
“S vjetrom kroz tišinu” 2004.
2004. godina
Nerezine
- 8 plovila
- 58 članova posade
- 17 gluhih članova posade
- 70 sudionika
- VIP brod “Lovranac”
“S vjetrom kroz tišinu” 2005.
2005. godina
- Nerezine
- 9 jedrilica
- 67 članova posade (ukupno)
- 31 gluhi ili nagluhi član posade
- 110 sudionika
- Gostovanje ženske klape Primorje
- Zabava uz PHC i Gorri Ussi Winetou
“S vjetrom kroz tišinu” 2006.
2006. godina
- Nerezine
- 9 jedrilica
- 82 člana posade (ukupno)
- 41 gluhi ili nagluhi član posade
- cca. 140 sudionika
- likovna radionica na temu “S vjetrom kroz tišinu”
- Zabava uz Mandrill i PHC
“S vjetrom kroz tišinu” 2007.
2007. godina
- Nerezine
- 9 jedrilica
- 80 članova posade (ukupno)
- 45 gluhih i nagluhih članova posade
- cca. 180 sudionika
- izložba likovnih radova studenata riječke likovne akademije na temu “S vjetrom kroz tišinu”
- radionica znakovnog jezika za sudionike manifestacije
- video prezentacija novog riječnika znakovnog jezika razvijenog za potrebe komunikacije na plovilu
- gostovanje lošinjskog gradonačelnika, g. Capellia te predsjednice turističke zajednice Malog Lošinja gđe. Đurđice Šimičić
- zabava uz Gustafe i PHC
Video
Ponosni smo na konstantni rast manifestacije, kao i na rezultate do kojih smo došli tokom 6 godina trajanja ovog projekta. Mnogobrojni treninzi s gluhim i nagluhim posadama, tečajevi znakovnog jezika za USJ skipere, razvoj i razrada posebnog znakovnog jezika za komunikaciju na plovilu, jedinstvenog u svijetu, samo su neki od uspjeha koje su sudionici projekta, Udruga Skipera Jadrana, Udruga gluhih i nagluhih PGŽ, te udruge gluhih i nagluhih iz Zagreba i Dubrovnika nanizali u proteklom razdoblju. Unatoč financijskim poteškoćama, projekt još uvijek budi entuzijazam i provlači nove zainteresirane volontere i sudionike.
Ovim se putem zahvaljujemo svoma koji su na neki način sudjelovali i potpomogli ovaj projekt u proteklim godinama.